HISTORIAKoło Technik Trochę Zapomnianych jest stowarzyszeniem działającym na Kurdwanowie.

Skupia ludzi, dla których twórczość jest odskocznią od codziennych problemów, relaksem i sposobem na odstresowanie. Czasem też sposobem na życie.

Raz w miesiącu starają się spotkać i pochwalić tym co zrobili a przy okazji nauczyć czegoś nowego.

Stowarzyszenie działa piąty rok.

Powstało dzięki niesamowitemu wolontariatowi jaki zgromadził wokół siebie mały Maksio mieszkaniec Kurdwanowa. Sprawił, że ludzie poznawali się ze sobą, rozmawiali, dzielili się swoim czasem i umiejętnościami. Maksio odszedł, ale chęć dzielenia się pozostała. I stąd Koło TTZ.

Nad całością czuwają Anna Uchwat, Agnieszka Cieślik i Agnieszka Sośnicka z grupą stałych symaptyków.

Pomysły powstają pod wpływem chwili. Na spotkaniach zwykle prowadzony jest jakiś mini warsztat, np. wyplatanie koszyczków z papierowej wikliny, haftowanie kartek ślubnych haftem matematycznym, czy tkanie na słomkach, można wymienić się książkami, gazetami i różnymi materiałami, można pogadać przy herbacie, można rozwiązac jakiś problem.

Na jednym ze spotkań powstał pomysł „Gwiazdki dla Hospicjum” , czyli żeby zrobić szydełkowe gwiazdki, które potem  Hospicjum mogłoby w jakiś sposób wykorzystać.

Robienie gwiazdek wymaga wcześniejszego spotkania się, nauczenia, a potem poświęcenia czasu na dzierganie, usztywnianie i pakowanie.

Można powiedzieć, że są inne i może bardziej efektywne sposoby pomagania, ale tu nie chodzi tylko o zebranie jakiejś kwoty. Zwykłe szydełkowanie jest bowiem samo w sobie terapeutyczne, ćwiczy ręce, mózg, daje zadowolenie (tym, którzy to lubą oczywiście),   a świadomość, że przy okazji robienia czegoś dla siebie robi się coś dla innych dodatkowo mobilizuje.

Żeby zrobić gwiazdkę potrzebne są tylko nici i szydełko. Można ją robić w domu, w autobusie i gdzie tylko jest nam wygodnie, a potem przynieść do Salonu Fryzjerskiego KREATOR przy ulicy Wysłouchów 1a. Gwiazdki są darem Koła Technik Trochę Zapomnianych dla Domowego Hospicjum Maryi Królowej Apostołów w Krakowie. 13 listopada przed kościołem Podwyższonego Krzyża na Kurdwanowie po każdej mszy św. odbędzie się kwesta na rzecz Hospicjum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz